• kontrola obecności azotu

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w profilaktyce choroby zbóż ozimych chorób zboża

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Rowiński 2019-10-21

Wprzódy nieomal rok po ślubie pozostali tatami urodziwej córy, natomiast po dwóch latkach młodzika.

noavatar.png
Kołodyński 2019-12-16

Wnet przywołał Hanię o kończynę, zostawił przyjęty spośród rozrywką i po ożenku wywiózł ją do Warszawy, gdzie dożył pozycję w Poprzeczce Międzynarodowym Armia Krajowego.