Spośród wszystkich metod i technik stosowanych przy wycince drzew, metoda alpinistyczna jest zdecydowanie najtrudniejsza, wymaga bowiem posiadania niecodziennych umiejętności, wiedzy oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest to jedyny sposób usunięcia drzewa

Gdy drzewo rośnie blisko budynku, czy linii energetycznej, a nie da się do niego dojechać pojazdem wyposażonym w podnośnik koszowy, zastosowanie technik alpinistycznych jest jedyną możliwością. W takiej sytuacji pracownik o odpowiednich umiejętnościach może ściąć drzewo po kawałku, zaczynając od korony, kończąc na najgrubszej części pnia, opuszczając cały urobek dokładnie w wyznaczone miejsce. Wbrew pozorom, jest to metoda bardzo bezpieczna dla otaczających drzewo obiektów. Gwarantuje ona dużą precyzję, gdyż każdy  fragment drzewa jest opuszczany w całkowicie kontrolowany sposób, tak by mienie klienta nie ucierpiało w czasie prowadzonych prac.

Jest wiele technik, pozwalających na precyzyjne opuszczanie urobku. Stosuje się tu często zasadę wielokrążka, aby opuścić ciężkie konary czy fragmenty pnia. Używa się też sposobu nazywanego potocznie “tyrolką” by gałęzie wylądowały nawet kilkadziesiąt metrów od pnia drzewa. Ma to zastosowanie szczególnie wtedy, gdy drzewo w całości jest otoczone obiektami, których nie można uszkodzić. Istnieją techniki znacznie bardziej zaawansowane, które nasi pracownicy wykorzystują, by ściąć drzewo bezpiecznie dla całego otoczenia. Oczywiście bardzo często zdarza się tak, że wycinka alpinistyczna okazuje się też metodą sprawną, szczególnie wtedy, gdy nie ma potrzeby opuszczania wszystkiego na linach. Często drzewo wystarczy pozbawić jedynie korony, by resztę pnia można było ściąć za jednym razem.

Jeśli chcesz wyciąć drzewo na własnej działce, które znajduje się blisko obiektów takich jak budynki, przewody czy ogrodzenia, nie ryzykuj wykonania tego samemu. Połączenie pilarki i drabiny dla osoby bez odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji często doprowadza do tragicznych wypadków, których można uniknąć zatrudniając specjalistę z całym zestawem sprzętu potrzebnego do bezpiecznego poruszania się po drzewach.

Warto zaznaczyć, że bezpieczne przeprowadzenie wycinki drzewa metodą alpinistyczną jest w bardzo dużym stopniu uzależnione od pogody. Silny wiatr może uniemożliwić precyzyjne opuszczenie urobku na ziemię, a ulewny deszcz ograniczyć widoczność i utrudnić poruszanie się po śliskim drzewie. Dla tego wszystkie prace wymagające wchodzenia na drzewo wykonujemy tylko przy właściwych warunkach pogodowych.

Przypominamy, że zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy, wycinka drzewa może być związana z koniecznością zgłoszenia w urzędzie. Czytaj więcej.

Bezpiecznie wycinamy drzewa technikami alpinistycznymi lub przy użyciu podnośnika koszowego. W dogodnych warunkach drzewa ścinamy z ziemi. Prace są wykonywane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo i mienie Klienta.

Dowiedz się więcej

Zajmujemy się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Prace wykonujemy starannie, mając na uwadze względy estetyczne i praktyczne. Świadczymy szeroki zakres usług od zakładania trawników po przycinanie roślin.

Dowiedz się więcej

Wykonujemy ekspertyzy ornitologiczne oraz inwentaryzacje przyrodnicze. Wieszamy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Promujemy ekologiczne sposoby zagospodarowania ogrodów poprzez doradztwo i wykonawstwo.

Dowiedz się więcej