Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje

O tej porze roku, ogrodowi trzeba nadać właściwy kierunek rozwoju niwelując uprzednio skutki zimy. W jej pierwszej fazie, należy pamiętać, że zima może jeszcze powrócić. Roślinom pomagamy więc, zabezpieczając je przed przymrozkami.
Jednak wiosna, to przede wszystkim czas przycinania większości gatunków roślin i odświeżania trawnika. W tym celu stosujemy zabieg wertykulacji, który pomaga trawie się zagęścić i zazielenić. Wykonujemy też dosiew, jeśli trawnik ucierpiał w czasie zimy.
Kwiecień to czas na sadzenie drzew i krzewów. Dobieramy odpowiednie gatunki zwracając uwagę na stan i jakość gleby.
Pod koniec wiosny, trzeba wykonać pierwsze koszenie trawników.

Zadania na lato

Latem, najważniejsza jest ochrona roślin przed skutkami upałów i suszy, a więc racjonalne podlewanie. Ponad to, w czerwcu przycinamy drzewa takie jak klony czy brzozy. Wykonujemy też drugą serię przycinania krzewów, żywopłotów i niektórych owocówek, w celu doświetlenia ich wnętrza oraz pobudzenia dalszego wzrostu. O tej porze roku wykonujemy koszenie trawników, mulczowanie, nawożenie i sadzenie niektórych gatunków roślin.

 

 

Jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała

W tym sezonie dalej kosimy trawniki, ale również uzupełniamy ich ubytki i zakładanie nowe. Grabimy też liście i pokos, aby utrzymać trawnik w dobrym stanie. Nie zaszkodzi też aeracja. Z dużych drzew usuwamy obumarłe gałęzie, stosując techniki dostępu linowego, zaś z pozostałych roślin usuwamy chore pędy, lub te o złym kierunku wzrostu.

Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi

Jest to czas, gdy jak mogłoby się wydawać, ogród nie wymaga zbyt wiele uwagi. Jednak ostatnie zimy znacznie odbiegają od normy, co zagraża niektórym roślinom.
Gwałtowne zmiany temperatury czasem niejako mylą przyrodę. Gdy po mrozach wraca ciepło i trwa dość długo, rośliny mogą zareagować tak jak na przyjście wiosny. Gdy rozpoczną swój cykl wegetacyjny, a mróz powróci nagle, występują czasami spore straty. Dlatego należ pomyśleć o ich właściwym zabezpieczeniu, chroniącym przed kaprysami naszych zim.
Z kolei intensywne opady śniegu mogą zagrozić niektórym drzewom i krzewom, szczególnie iglastym. Gatunki takie jak cis czy świerk, należy wtedy oczyszczać z nadmiaru białego puchu, by uniknąć połamania gałęzi. Zima to również właściwy czas na przycinanie niektórych drzew, szczególnie liściastych. Usuwamy wtedy martwe gałęzie, oraz kształtujemy korony.

Bezpiecznie wycinamy drzewa technikami alpinistycznymi lub przy użyciu podnośnika koszowego. W dogodnych warunkach drzewa ścinamy z ziemi. Prace są wykonywane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo i mienie Klienta.

Dowiedz się więcej

Zajmujemy się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Prace wykonujemy starannie, mając na uwadze względy estetyczne i praktyczne. Świadczymy szeroki zakres usług od zakładania trawników po przycinanie roślin.

Dowiedz się więcej

Wykonujemy ekspertyzy ornitologiczne oraz inwentaryzacje przyrodnicze. Wieszamy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Promujemy ekologiczne sposoby zagospodarowania ogrodów poprzez doradztwo i wykonawstwo.

Dowiedz się więcej