Czy można połączyć charakter nowoczesnego i eleganckiego ogrodu podmiejskiego z ogrodem ekologicznym? Uważamy, że tak!

A czy można zaaranżować stary ogród, jednocześnie go odmładzając i nadając ekologiczny charakter? Jak najbardziej!

Ogród ekologiczny to szerokie pojęcie, które ciężko jest w jasny sposób zdefiniować. Najprościej można powiedzieć, że staje się on częścią rodzimej przyrody, tworząc z otoczeniem sieć powiązań ekologicznych. Ponad to, jego utrzymanie nie zużywa w nadmierny sposób zasobów ziemskich czyli wody lub energii.

Nie oznacza to wcale, że musi być to ogród zaniedbany. Naszym zdaniem, połączenie potrzeb ludzkiej estetyki z naturą może dać wspaniały, a przy tym bardzo trwały rezultat. Skorzystanie z podpowiedzi natury, zamiast występowania wbrew niej, to również zaoszczędzony czas, wysiłek i pieniądze. Dla tego znaleźliśmy nasz własny sposób na wprowadzenie w życie idei ogrodu ekologicznego.

W przyrodzie, ziemia, woda i materia organiczna tworzą jeden, wielki organizm. Kluczem do sukcesu jest więc odwzorowanie sieci powiązań między tymi elementami, co wcale nie wyklucza pielęgnowania estetycznego ogrodu. Przeciwnie – czasem tylko ludzka ingerencja może naprawić negatywne skutki poczynionych już zmian w środowisku.

Tak więc wszystko zaczyna się od ziemi. Właśnie glebie poświęcamy na początku uwagę, by do jej właściwości dostosować całą resztę elementów, które ma ona później wyżywić. Następnie składamy w całość pozostałe części tej przyrodniczej układanki tak, by jak najwięcej z nich znalazło swoje miejsce w łańcuchu ekologicznym.

W praktyce znaczna część tego procesu odbywa się poprzez staranny dobór rodzimych – czyli właściwych dla naszej części świata gatunków roślin, które stają się później pożywieniem dla zwierząt – ptaków i drobnych ssaków, znajdujących w ogrodzie schronienie, przystań w trakcie migracji, czy miejsce wychowania następnego pokolenia.
Nie pomijamy też przedstawicieli innych królestw i gromad przyrodniczych, bez których łańcuch nie może zostać w pełni zamknięty. Dla wszystkich tworzymy i rozlokowujemy w ogrodzie specjalne schronienia i kryjówki.

Oczywiście, naszą piękną wizję musimy dostosowywać do rzeczywistości, która często jest już mocno zmieniona ludzką siłą. Dla tego dokładamy wszelkich starań, by jak najbardziej zbliżyć się do realizacji marzenia, systematycznie robiąc miejsce dla przyrody w zorganizowanym przez człowieka świecie.

Bezpiecznie wycinamy drzewa technikami alpinistycznymi lub przy użyciu podnośnika koszowego. W dogodnych warunkach drzewa ścinamy z ziemi. Prace są wykonywane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo i mienie Klienta.

Dowiedz się więcej

Zajmujemy się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Prace wykonujemy starannie, mając na uwadze względy estetyczne i praktyczne. Świadczymy szeroki zakres usług od zakładania trawników po przycinanie roślin.

Dowiedz się więcej

Wykonujemy ekspertyzy ornitologiczne oraz inwentaryzacje przyrodnicze. Wieszamy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Promujemy ekologiczne sposoby zagospodarowania ogrodów poprzez doradztwo i wykonawstwo.

Dowiedz się więcej