Powieszenie budki lęgowej to świetny sposób wspierania gatunków, którym – szczególnie w na obszarach zurbanizowanych – może być trudno znaleźć miejsce do założenia lęgu.

Jedną ze sfer naszego działania jest właśnie rozwieszanie budek lęgowych. Dzięki wiedzy naszych ornitologów, możemy uwzględnić wszystkie czynniki, które wpływają na zasiedlanie budek przez ptaki, a przede wszystkim wzajemne relacje między gatunkami.

Na początek stwierdzamy jakie gatunki ptaków występują, lub mogą potencjalnie występować na danym terenie. Na tej podstawie dobieramy budki odpowiednich typów, z właściwym rozmiarem otworu wlotowego. Bierzemy również pod uwagę kwestię ich ustawienia i lokalizacji – co jest szczególnie ważne gdy w grę wchodzi więcej niż jedna budka.

Wieszamy jedynie budki trwałe i właściwie wykonane – czyli przede wszystkim bezpieczne dla ptaków. Jest to bardzo ważne, gdyż źle wykonana budka może zwiększać ryzyko zrabowania lęgu przez drapieżniki, lub utrudnić pisklętom opuszczenie gniazda.

Chętnie wieszamy budki dla sów. Jednak robimy to tylko wtedy, gdy powieszenie takowej nie będzie stanowiło zagrożenia dla mniejszych gatunków, szczególnie tych mało licznych. Powieszenie takiej budki wymaga przeanalizowania danych dotyczących występowania innych gatunków ptaków w okolicy.

Zdarza się, że budkę należy umieścić nieco wyżej niż zwykle.

Również w przypadku dużych budek (na przykład dla sów), powieszenie ich przy pomocy drabiny może okazać się trudne i niebezpiecznie. Dla tego do wieszania takich skrzynek stosujemy techniki linowe. Dzięki temu ornitolog wykonujący zadanie ma dwie wolne ręce, a wciągniętą na linie budkę może precyzyjnie umieścić, zwracając uwagę na strony świata, ocienienie czy kąt nachylenia.

Nasze budki wieszamy przez cały rok, ponieważ ptaki kogą korzystać z nich nie tylko w sezonie. W praktyce, im wcześniej budka zostanie powieszona, tym więcej ptaków zdąży ją „poznać” i oswoić się z jej obecnością, co zwiększa szanse na zasiedlenie.

Zajmujemy się również czyszczeniem wiszących już budek. Jest to bardzo ważne, gdyż nie odbywają się w nich naturalne procesy rozkładu starych gniazd, tak jak dzieje się to w przypadku dziupli. W nieczyszczonej budce ptaki budują co roku swoje gniazdo wyżej, gdyż pod nim znajduje się gniazdo zeszłoroczne. Jest to dla nich zagrożeniem, ponieważ drapieżniki mogą łatwiej dostać się do lęgu.

Więcej o budkach przeczytasz na naszym blogu

Budka lęgowa dla ptaków – co warto wiedzieć?

Bezpiecznie wycinamy drzewa technikami alpinistycznymi lub przy użyciu podnośnika koszowego. W dogodnych warunkach drzewa ścinamy z ziemi. Prace są wykonywane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo i mienie Klienta.

Dowiedz się więcej

Zajmujemy się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Prace wykonujemy starannie, mając na uwadze względy estetyczne i praktyczne. Świadczymy szeroki zakres usług od zakładania trawników po przycinanie roślin.

Dowiedz się więcej

Wykonujemy ekspertyzy ornitologiczne oraz inwentaryzacje przyrodnicze. Wieszamy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Promujemy ekologiczne sposoby zagospodarowania ogrodów poprzez doradztwo i wykonawstwo.

Dowiedz się więcej