Budka lęgowa dla ptaków – co warto wiedzieć?

Powieszenie budki lęgowej to świetny sposób wspierania gatunków, mających problem ze znalezieniem odpowiedniego lokum na czas wychowania piskląt. Szczególnie na terenie zurbanizowanym. W tym wpisie, przedstawimy kilka porad dotyczących ich prawidłowego rozmieszczenia i instalowania.

Wybór budki

Wybierając budkę lęgową należy rozważyć jakie gatunki ptaków mogą ją zasiedlić, i czy takowe w ogóle występują w okolicy. Najbardziej „pewne” jest powieszenie budki z najmniejszym otworem (typu A). Taką budkę prędzej czy później na pewno jakiś gatunek zasiedli. Oczywiście, najprawdopodobniej będzie to któryś z pospolicie występujących, jak większość sikor. Z kolei decydując się na budkę przeznaczoną dla dużych ptaków, należy wziąć pod uwagę, że może ona dość długo pozostać niezasiedlona, szczególnie w obszarach miejskich, jednak taka budka może okazać się bardzo cenna przyrodniczo.
Porównując konkretne produkty, należy wziąć pod uwagę konstrukcję, materiał wykonania i sposób mocowanie. Solidna budka lęgowa powinna mieć listwę montażową i szczelne, otwierane wieko. Nie może za to mieć patyczka pod otworem wlotowym – mógłby on ułatwić zadanie drapieżnikom.

Przed przystąpieniem do wieszania dużych skrzynek (typu D lub E) warto skonsultować się z ornitologiem, który pomoże wybrać budkę i upewni się, że nie spowoduje to zagrożenia dla innych ptaków (szczególnie w przypadku budek dla sów)

Wybór miejsca

Do powieszenia budki lęgowej należy wybrać najspokojniejsze miejsce w ogrodzie. Możliwie odległe od ulicy oraz okien budynku. Najlepiej jeśli będzie zacieniona w godzinach najsilniejszego operowania słońca. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód. Najbezpieczniejszym materiałem wykonania jest drewno – deski nieheblowane od wewnątrz i heblowane od zewnątrz. Większe budki warto powiesić wyżej (5-8 m nad ziemią). Mniejsze, przede wszystkim tak, by nie prowokowały domowych psów i kotów (niektóre psy traktują ptaki jak intruzów na swoim terenie).

Wieszanie

Budkę należy przymocować do drzewa za pomocą gwoździ wbitych przez dół i górę listwy montażowej, tak by mieć pewność, że nie spadnie. Wieszanie dużych i ciężkich budek najlepiej powierzyć specjalistom, którzy montują je bezpiecznie wciągając na linach, sami pozostając również w asekuracji linowej. Wieszanie takiej budki z drabiny może skończyć się zniszczeniem budki a nawet upadkiem z wysokości.
Nie jest prawdą, że budki lęgowe należy wieszać jedynie przed sezonem wiosennym. Po pierwsze ptaki mogą korzystać z nich cały rok. Po drugie, im dłużej taka budka wisi, tym więcej ptaków zdąży ją „poznać” i tym większe prawdopodobieństwo, ze zostanie zajęta.
Należy też pamiętać o czyszczeniu budek po sezonie lęgowym. Inaczej, co roku ptaki będą budowały gniazdo na zeszłorocznym, czyli wyżej – przez to jaja i pisklęta stają się łatwiejszym łupem dla drapieżników. W budkach i skrzynkach lęgowych nie zachodzą bowiem naturalne procesu rozkładu starych gniazd, jak ma to miejsce w przypadku ptasich dziupli.

Więcej o bukach lęgowych dla ptaków można znaleźć tutaj.

Summary
Article Name
Budka lęgowa dla ptaków - co warto wiedzieć?
Description
Poznaj podstawowe zasady wieszania budek lęgowych. Dowiedz się, jakie cechy powinna mieć dobra budka lęgowa oraz kiedy można powiesić ją samemu, a kiedy warto powierzyć zadanie doświadczonemu specjaliście.
Author
Publisher Name
Drzewni